Wystawa zakończona
Wystawiana: 11 – 24 maja 2019 Autor: Tobolewski Tomasz →
Facebook

Inwestycja w sztukę Tomasza Tobolewskiego – światowej klasy malarstwo w polskich cenach!

Malarstwo Tomasza Tobolewskiego jest obecne na polskich aukcjach od 2010 r. Artysta wszedł na rynek w specyficznym momencie – wtedy, gdy zyskiwały na znaczeniu tzw. Aukcje Młodej Sztuki. W przeciwieństwie do wielu innych, młodszych i początkujących, talent Tobolewskiego był już w pełni ukształtowany. Co więcej, artysta dysponował wspaniałym i nieczęsto dziś spotykanym warsztatem rysunkowym i malarskim. Cieszył się już zresztą w tym czasie sławą doskonałego rysownika, laureata wielu nagród w tej dziedzinie, który piął się po szczeblach kariery wykładowcy akademickiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (Instytut Sztuki w Cieszynie). 

Tym, co od początku wyróżniło Tobolewskiego, było szybkie nawiązanie współpracy z doświadczonymi galerzystami. Dzięki temu udało mu się uniknąć wielu typowych rynkowych mielizn, właściwych rynkowi młodej sztuki w Polsce. W rezultacie Tomasz Tobolewski należy dziś do wąskiej grupy artystów, obecnych na aukcjach, którzy podążają profesjonalnie wytyczoną ścieżką rozwoju kariery. 

Od samego początku zdobył sobie uznanie kolekcjonerów i koneserów dobrego malarstwa. Ich zaangażowanie podczas licytacji doprowadziło do podniesienia poziomu cen dużych kompozycji malarskich Tobolewskiego z poziomu 2000–4000 PLN do ok. 4500–7000 PLN w ciągu niespełna dekady. O wyjątkowo stabilnej i silnej pozycji rynkowej artysty zaświadcza jednak dopiero bliższa analiza tego trendu. Okazuje się, że za wzrostem średniego poziomu uzyskiwanych cen podążają cen minimalne. Obrazy Tobolewskiego w dużych formatach można było nabyć w cenie poniżej 2500 PLN ostatni raz trzy lata temu, a już wtedy zakup uchodził za okazyjny. Od tamtego czasu na aukcjach doszło do transakcji na znacznie wyższym poziomie (do 7000 PLN z opłatami aukcyjnymi). Jednak nawet ten nowy poziom cen nie wytrzymuje żadnego porównania z analogiczną sztuką twórców tego samego pokolenia, oferowaną na europejskim i światowym rynku aukcyjnym. 

Połączenie najwyższej wartości artystycznej (w tym malarskiej) z cenami charakterystycznymi dla młodych rynków z Europy Środkowo-Wschodniej może i powinno być postrzegane inwestycyjnie. W gruncie rzeczy, dla kolekcjonera i inwestora o otwartym umyśle jest to obecnie jedna z największych okazji obecnych na rynku.

10 powodów, by inwestować w twórczość Tomasza Tobolewskiego

  1. Warsztat kształcony u najlepszych (krakowska ASP)
  2. Jakość artystyczna, którą widać i której nie trzeba brać na wiarę (współczesne tangible assets i inwestycja w pasję w swoim najlepszym wydaniu)
  3. Artysta nagradzany na krajowych i międzynarodowych konkursach (Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Rysunku, Pilzno, 2004)
  4. Wysoka płynność inwestycji (sprzedanych zostało 87% prac wystawionych na aukcjach)
  5. Niski próg wejścia w inwestycję (klasowe współczesne malarstwo polskie jest wciąż niedoszacowane względem świata)
  6. Niskie ryzyko i stabilnie rosnące ceny (gwarantowane przez pracę z galerią na zasadzie wyłączności)
  7. Ogromny potencjał wzrostu wartości prac (międzynarodowe różnice cen zaczynają się wyrównywać)
  8. Optymalny czas na inwestycję – artysta zaczyna wchodzić na rynek europejski
  9. Zwielokrotnione szanse na udaną inwestycję (talent i osiągnięcia na polu malarstwa, rysunku i grafiki)
  10. Talent i wiedza pedagoga akademickiego (doktor habilitowany i adiunkt na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i Uniwersytecie w Ostrawie)

Maciej Gajewski