← Mazuś Joanna

← Powrót

Biografia artysty

Urodzona w 1994 r. w Warszawie. W 2018 r. ukończyła studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem za pracę stworzoną pod kierunkiem prof. A. Rysińskiego (malarstwo) i prof. K. Jabłonowskiego (aneks z fotografii na Wydziale Grafiki). W roku 2016/2017 studiowała na Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie w ramach stypendium Erasmus+. Od 2016 r. współpracuje z Krzysztofem Sokolovskim przy tworzeniu polichromii wnętrz sakralnych. Zajmuje się kilkoma dziedzinami sztuk wizualnych: głównie malarstwem sztalugowym i monumentalnym, fotografią, obiektami artystycznymi. Uważa przy tym, że istotnym elementem świadomej twórczości jest myśl. Dlatego nie poprzestaje na pracy plastycznej i pisze eseje porządkujące jej rozważania filozoficzno-artystyczne.

Wystawy indywidualne 2

■ Złote Wrota, Fundacja Galeria Autonomia, Warszawa, 2017
■ Photographing Jerusalem. Learning to See, Photography Department Gallery, Mount Scopus, Jerozolima, 2017

Wystawy zbiorowe 10

■ Psalmy, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa, 2020
■ Czas życia – czas śmierci, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa, luty 2019
■ Czas życia – czas śmierci, Muzeum Ikon w Supraślu, 2019
■ Psalmy, Miasteczko Galicyjskie, Nowy Sącz, 2019
■ Wspólnoty wyobrażone, Wydział „Artes Liberales”, Uniwersytet Warszawski, Warszawa, 2019
■ Przebóstwione Ciało, Galeria Uniwersytetu Warszawskiego, Nowy BUW, Warszawa, 2018
■ Prezentacja dyplomu „Abstrakcja metafizyczna” na wystawie „Dyplomy 2018 – Wydział Malarstwa ASP w Warszawie”, Galeria DAP, Dom Artysty Plastyka, Warszawa, 2018
■ Przebóstwione Ciało, Muzeum Narodowe im. Andrzeja Szeptyckiego, Lwów, 2017
■ Apokalipsa, Galeria Uniwersytetu Warszawskiego, Pałac Kazimierzowski, Warszawa, 2017
■ Wystawa Pracowni Tkaniny Eksperymentalnej, Galeria Bardzo Biała, Warszawa, 2017

Realizacje 2

■ Wnętrze i wyposażenie kaplicy neosakralnej w klasztorze Sióstr Salezjanek w Jerozolimie, Izrael, Listopad 2017
■ Polichromia kaplicy kościoła pw. WNMP, Podborz, Litwa, 2016

Artists statement

Całą moją działalność artystyczną spaja tworzona przeze mnie koncepcja abstrakcji metafizycznej. Abstrakcja metafizyczna jest formą wizualną przybliżającą świat duchowości współczesnemu człowiekowi. Dzięki brakowi figuratywności jest adekwatnym środkiem plastycznym do ukazywania w dobie poznania naukowego tego, czego nie można poznać jedynie rozumem. Dąży do uniwersalności, nie wykorzystując znaków możliwych do odczytania wyłącznie przez wąskie grono odbiorców. Może – a nawet powinna – być odbierana w sposób intuicyjny. Dzięki temu nie wznosi barier pomiędzy przedstawicielami odmiennych kultur – każdy z nich za sprawą intuicji może doświadczyć równie głębokiego przeżycia wywołanego przez kontakt z tym samym dziełem sztuki.

Do wykonania polichromowanych reliefów wykorzystuję tradycyjne techniki i szlachetne materiały. Prace wykonuję na deskach lipowych, które najpierw własnoręcznie rzeźbię. Następnie przygotowuję je do malowania: przeklejam, pokrywam wieloma warstwami samodzielnie zrobionego gruntu kredowo-klejowego (używanego od wieków w malarstwie tablicowym), po czym szlifuję. Na koniec pokrywam wybrane partie złotem płatkowym, własnoręcznie utartymi farbami (najczęściej temperą żółtkową – precyzyjną, liczącą setki lat techniką o matowym wykończeniu, umożliwiającą nakładanie jedna na drugą wielu warstw farby, co pozwala uzyskać wizualny efekt lekkości i wyjątkowe brzmienie koloru) lub np. tuszem.


Zapytaj o artystę

Zachęcamy do zadawania pytań dotyczących twórczości artystów i ich dzieł. Odpowiadamy najszybciej jak to tylko możliwe drogą mailową, lub telefonicznie. Gwarantujemy poufność powierzonych danych teleadresowych, nie przekażemy tych danych jakimkolwiek innym podmiotom i użyjemy ich zgodnie z RODO i wewnętrzną polityką prywatności tylko w celu kontaktu z klientem. Zobacz politykę prywatności →


4