Impression Receipt Point – Painting by Paweł Wąsowski

Exhibition finished

Exhibited: 24 February – 10 March 2017

Paweł Wąsowski →

Sorry, this entry is only available in Polish.

Zapraszamy na pierwszą indywidualną wystawę Pawła Wąsowskiego, która jest równocześnie pierwszą wystawą w nowej siedzibie Bohemy przy ul. Żurawiej. Razem z Pawłem otwieramy „Punkt Odbioru Wrażeń” – nowe miejsce na mapie Warszawy dla spragnionych doznań estetycznych. Nazwa wystawy podkreśla najważniejsze składniki sztuki Wąsowskiego – obrazy artysty składają się bowiem z setek idealnie dopracowanych, umieszczonych na płótnie punktów, które razem dają niesamowite efekty optyczne. Obrazy powstają poprzez systematyczne i mozolne nakładanie kolejnych warstw kolorów w celu uzyskania efektu optycznego, który nie zawsze jest zamierzony. Mimo, że skończony obraz uderza precyzją wykonania, proces twórczy ma zawsze charakter eksperymentalny. Punkty, kolory, kontrasty zdają się żyć własnym życiem, a artysta nadaje im ostateczny kierunek. Malarstwo Wąsowskiego „odrobiło lekcje” u mistrzów op-artu, wyciągnęło z nich wnioski i dalej podąża spokojnie w poszukiwaniu własnych środków artystycznego wyrazu.

Na wystawie prezentowane będzie malarstwo na płótnie, miniatury na papierze oraz rzeźby. Artysta pokaże także swój „Dyptyk eksperymentalny” inspirowany twórczością Ryszarda Winiarskiego. Praca powstała dzięki zastosowaniu algorytmu, a o finalnym efekcie wizualnym zdecydowało losowanie kolorów dla poszczególnych pól.

Paweł Wąsowski – architekt, malarz, wykładowca akademicki, kolekcjoner sztuki związany z Mińskiem Mazowieckim. W 1999 r. obronił dyplom, a w 2008 r. pracę doktorską na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie obecnie pracuje. Zajmuje się historią architektury, malarstwem, rzeźbą, fotografią i projektowaniem architektonicznym. Interesuje go przede wszystkim korespondencja architektury i sztuk wizualnych. W swoich pracach bada iluzje, złudzenia optyczne, percepcję koloru oraz jego oddziaływanie na przestrzeń.

Wystawie towarzyszył będzie katalog, a podczas wernisażu będzie można zakupić limitowaną edycję katalogu z dołączonym linorytem wykonanym przez artystę.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim.

Scroll to Top